Hygiena a vyvážená strava u dětí

K udržení pevného zdraví a jako ochrana proti přenosu infekčního onemocnění slouží hygienické návyky, které by měly všechny děti dodržovat. Je to úkol pro rodiče, aby u svých dětí podporovali návyky v provádění pravidelné hygieny celého těla. Malé děti je třeba důsledně kontrolovat, aby si umyly ruce po návratu z toalety i před jídlem, učit je aby jedly jen ovoce umyté, protože tento věk doprovází řada infekčních onemocnění.

Pro zdravý vývoj dítěte je nezbytná zdravá a vyvážená strava. Důležité je, aby děti měly dostatečný přísun čerstvého ovoce, zeleniny, brambor a to právě kvůli vitamínu C. Bílkoviny jim dodá drůbeží, vepřové a hovězí maso. Nemělo by se zapomínat ani na luštěniny, zeleninové a ovocné saláty. V dětství je důležitý přísun vápníku, železa a vitamínu A a D.dreamstimeextralarge_12787767

Rodiče by měli dbát na to, aby děti školního věku měly dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Dnes je trendem, že dítě přijde ze školy a zasedne k počítači, kde se baví různými hrami. Samozřejmě, že není nutné dětem úplně v této činnosti bránit, ale pokud je pěkné a slunečné počasí, děti by svůj volný čas měly trávit venku a provozovat různé sportovní aktivity. Z důvodu malé tělesné aktivity pozvolna, ale nebezpečně narůstá u dětí a dorostu nadváha a obezita.

Obezita je civilizační nemoc a mnoho obézních dětí je nemocných cukrovkou, u některých se projevují známky kardiovaskulárního onemocnění, mají vzhledem k věku nepřiměřeně zvýšený krevní tlak a cholesterol. Dětská obezita nejen, že je pro dítě značně nebezpečná, ale velmi často je i příčinou závažných psychických problémů a neúměrnému tlaku svého okolí především spolužáků.

Je pravda, že je důležité vést děti k pohybové aktivitě, ale ta musí být odpovídající, protože nevhodný tlak na dítě a nepřiměřená fyzická zátěž nepřinese požadovaný efekt. Právě naopak dítě může začít vzdorovat.  Vhodné je pro dítě vybrat takovou fyzickou aktivitu, která ho bude bavit a motivovat. Pro své dítě určitě najdete aktivitu, která jim bude nejbližší. Může to být jízda na kole, bruslení, plavání, různé míčové hry apod.

Prevence je u dětí snad ještě důležitější než u dospělých, protože jsou na začátku svého vývoje. Nikdo z rodičů si jistě nepřeje, aby jeho dítě po celý život provázely nemoci, kterým se tak snadno dá v dětském věku předejít.