Novorozenecká poradna

dreamstimelarge_26861496Mateřství a výchova především malých dětí jsou obdobím, ke kterým se váže mnoho rodičovských emocí ale také povinností. Zvláště u novorozenců je to čas plný pýchy, radosti, ale také únavy. Každá maminka se snaží, aby její miminko prospívalo co nejlépe. Někdy ale rodiče mají snahu kroky vývoje uspíšit, ale tím mohou svému miminku uškodit.

Od chvíle návratu z porodnice se mnohdy na maminky chrlí bezpočet těch ,,nejlepších a osvědčených rad“ jak o něj pečovat, ať již se jedná krmení, spaní apod. Každé novorozeně je individuální, některé miminko prospí bez probuzení celou noc, některé nemá tak dlouhý spánek budí se častěji. Nepřiměřeně dlouhý spánek může signalizovat novorozeneckou žloutenku, na to musíte dávat pozor.

Později, až když je dítě starší, je možné se více spolehnout na jeho potřeby a řídit se tím co vám samo dá najevo. Vaše dítě bude nejlépe prospívat, pokud se jeho denní režim bude odvíjet od jeho potřeb. Některé maminky, zvláště prvorodičky, mají obavy, zda se po příchodu z porodnice dovedou doma dobře postarat o své miminko. Nemusíte mít obavy, před propuštěním z porodnice dostává každá maminka instrukce, jak se v prvních v chvílích v domácím prostředí zachovat. Do třech dnů, po vzájemné dohodě, vás doma navštívíme, děťátko prohlédneme, vy nám předáte propouštěcí zprávu a spolu se domluvíme na dalších lékařských prohlídkách, které již budete absolvovat s miminkem v naší dětské ordinaci.

Předepíšeme vám vitamín D, K a později Fluorid. Vitamín D je důležitý pro stavbu a růst kostí. Při nedostatku tohoto vitamínu může dojít k onemocnění zvané křivice. Vitamín D se podává od čtrnácti dní věku a to do konce prvního roku jeho života. Umělá výživa je sice obohacena tímto vitamínem, ale přesto se doporučuje v prvních měsících života, přidávat tento vitamín formou kapek. Vitamín K se podává jako prevence v zabránění závažnému krvácení novorozence. Zásadní význam v prevenci budoucího prvního chrupu, mají fluoridové tabletky, které se podávají od šesti měsíců věku dítěte. Tabletky vám předepíšeme v naší ordinaci.

Rodiče se vždy moc těší na první vycházku s kočárkem. Při pěkném letním počasí dávejte pozor nejen na přímé slunce ale také na přehřátí uvnitř kočárku. Novorozenec by měl být venku vždy v polostínu. V ostatních ročních obdobích je pro novorozence a kojence pro, pobyt venku hraniční teplota kolem -5 st. C. Děti musí být přiměřeně oblečené, teplota na teploměru není vždy spolehlivým sdělením, nejlépe se přesvědčíte, zda děťátku není zima, když mu přiložíte dlaň na nosánek – nesmí studit.

Jak již bylo výše zmíněno, novorozenec, pokud je spokojený a sytý, spí kdykoliv během dne i v noci. Již od této doby je vhodné zavádět režim denního a nočního spánku. V noci krmte dítě v tiché a mírně osvětlené místnosti. Stříhání nehtů se novorozencům nelíbí, proto je vhodné jim nehtíky stříhat, když spí. Ouška po koupání čistěte opatrně a jen tam, kam dosáhnete, aby jste dítěti neporanili zvukovod. Nos čistěte krouživým pohybem buničinou nebo gázou.